Throwball Federation of India- Committees

Zonal Committees

East Zone

Assam, Bihar, Jharkhand, Manipur, Mizoram, Nagaland, Orrisa, Sikkim, Tripura, west Bengal

Sr. No Designation Name State
1 Chairman Mr. Sumit Shrivastav Bihar
2 Convener Mr. Piklu Roy Assam
3 Member Mr. Nagina Kumar Jharkhand
4 Member Mr. Permananda Behera Odisha

West Zone

Chhatisgarh, Goa, Gujarat, Madhya Pradesh, Maharashtra, Rajasthan

Sr. No Designation Name State
1 Chairman Mr. Jakir Ali Rajasthan
2 Convener Mr. Ravindra Sonawane Mumbai
3 Member Mr. Gautam Dhabi Gujarat
4 Member Mr. Ranjit Pardesi Madhya Pradesh

North Zone

Jammu & Kashmir,Himachal Pradesh, Punjab, Chandigarh, Haryana, Uttar Pradesh, Delhi, Uttrakhand

Sr. No Designation Name State
1 Chairman Mr. Surender Singh Uttar Pradesh
2 Convener Ms. Kulwinder Kaur Punjab
3 Member Mr. Amit Rana Uttrakhand
4 Member Mr. Vikash Tyagi Haryana

South Zone

Andaman & Nicobar, Andhra Pradesh, Karnataka, Kerala, Pondicherry, Tamil Nadu, Telangana

Sr. No Designation Name State
1 Chairman Mr. C. Sarvesan Tamil Nadu
2 Convener Mr. T. Krishna Reddy Telangana
3 Member Mr. Prakash E. Karnataka
4 Member Mr. Thiru.P.Kanniappan Puducherry

Sub Committees

Technical Committee

Sr. No Designation Name State
1 Chairman Dr. Rajesh Turan Haryana
2 Convener Mr. Narender Yadav Madhya Pradesh
3 Member Mr. Rajesh Gowda Karnataka
4 Member Mr. Hardik Pandya Mumbai
5 Member Ms. Neema Rani Haryana

Referees Board

Sr. No Designation Name State
1 Chairman Mr. Srikant Dass Gupta Chhattisgarh
2 Convener Mr. Sharan Kumar Nayak Karnataka
3 Member Mr. Rahul Kr Anilwani Maharshtra
4 Member Mr. Abdul Sadik Beg Goa
5 Member Ms. Sonia Puri Haryana

Press, Media & Publicity Committee

Sr. No Designation Name State
1 Chairman Mr. Gautam Singh Jharkhand
2 Convener Mr. Kapil Rathi Haryana
3 Member Ms. Akansha Singh Chhattisgarh
4 Member Mr. P. Siva Puducherry
5 Member Mr. Deepak Gahlot Chhattisgarh

Coordination Committee

Sr. No Designation Name State
1 Chairman Mr. Mallikarjun Reddy Andhra Pradesh
2 Convener Dr. G. P. Pal Chandigarh
3 Member Mr. Vikash Tyagi Haryana
4 Member Mr. Aman Sharma Himachal Pradesh
5 Member Mr. Ravinder Mishra Uttar Pradesh

Discipline Committee

Sr. No Designation Name State
1 Chairman Dr. D. S. Dhull Haryana
2 Convener Mr. Raman Kumar Sahani Chhattisgarh
3 Member Mr. C. Sarvesan Tamil Nadu
4 Member Mr. Sanjeev Kumar Bihar
5 Member Mr. Manjeet Rana Delhi

Tournament Allotment Committee

Sr. No Designation Name State
1 Chairman Dr. Rajesh Gupta Jharkhand
2 Convener Mr. Bajinder Phor Haryana
3 Member Mr. Dilawar Singh Delhi
4 Member Mr. Mansub Din Chhattisgarh
5 Member Mr. P. Odelu Yadav Telangana

P. R. O.

Sr. No Designation Name State
1 PRO Mr. Rajinder Singh Haryana
-->